Aktuálně z ČTU

Vyjádření náčelníka k opatřením z 8.10.

09.10.2020

Milé tábornice, milí táborníci,

včera večer vydala vláda usnesení o zákazu mimoškolní činnosti s dětmi a mládeží s platností od 9.10. 00:00 do 25.října 23:59, které se bohužel vztahuje i na naše schůzky, výpravy a všechny akce, kde se fyzicky potkáváme.Mrzí mě to, ale doufám, že tato výjimečná situace potrvá jen po nezbytně dlouhou dobu a věřím, že těch 14 dní budeme v kontaktu alespoň online.

Samozřejmě se touto situací zabýváme na ústředí ČTU a snažíme se, tak jako každý z vás, udržet si hlavně zdravý rozum. Nechceme a ani vám nebudeme dávat nějaké rady, návody, či snad „doporučení“, koneckonců toho okolo sebe máme všichni jistě dost, ale naopak si držme palce, abychom to všichni zvládli. 

Na „Setkání v lesích“, které proběhlo v září na Lipnici, jsem se ujistil v tom, že všichni máme v sobě dostatek energie a zkušeností na to, abychom se přizpůsobili době a podmínkám a vytrvali, ať se kolem děje cokoliv. Mně i celému ústředí je jasné, že to nemáte jednoduché. Nadále vše sledujeme a doufáme v příznivější vývoj. Pokud budete potřebovat jakoukoliv pomoc nebo radu, kterou je vám ústředí schopno poskytnout, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás v rámci našich možností podpořit.

Milan „Náča“ Rychlý

Karlštejnská devítka

25.08.2020

Prázdniny se chýlí ke konci a běžci nejen z řad táborníků oslaví poslední srpnovou neděli devítikilometrovým během okolo Karlštejna.  Máte-li chuť se přidat nebo jen přijít zafandit, mrkněte sem: http://karlstejnska9.4timing.cz/ 

 

Hlášenky! Tábornická základna! Nový web! E-shop!

01.05.2020

Ahoj kamarádi!

Dnešní aktualita má dvě části. V první informujeme o změnách v hlášenkách. Ve druhé představíme novinky v online prostředí České tábornické unie.
 

TÁBORY

Všechny vás určitě zajímá jak to bude letos s tábory. Situaci stále řešíme, dle slov ministra zdravotnictví by mělo být jasno v tomto týdnu :) Do té doby můžeme jen spekulovat a doufat... 

Hlášenky

Novinka – vzhledem k nejasným pravidlům pořádání letošních táborů kvůli koronaviru posunujeme termín doručení hlášenek na ústředí na 31.5.2020.

Novinka – letos poprvé testujeme variantu elektronické hlášenky tábora. Stávající papírové hlášenky zůstávají v platnosti, využití elektronické hlášenky je dobrovolné
Pokud je již hlášenka na oblast zaslána, nevadí, když vyzkoušíš i elektronickou variantu, ušetříš tím práci oblasti i ústředí
 

KDE NAJDU ELEKTRONICKOU HLÁŠENKU?

Hledáš něco? Začni na Základně!
https://zakladna.tabornici.cz/hlasenka-tabora 
 

TERMÍN PODÁVÁNÍ?

Systém podávání hlášenek bude otevřen od 2. do 25.5.2020
 

JAK NA TO?

Do kolonek formuláře vyplníš údaje stejně jako v dosavadní hlášence. Všechny kolonky v hlášence je třeba vyplnit, vycházejí z požadavků MŠMT. Po odeslání na zadaný email hlavního vedoucího tábora přijde pdf hlášenky. Údaje zkontroluješ a poté odešleš podepsanou hlášenku na svou oblast k potvrzení. 

Možnosti podpisu:

  • vytisknout, orazítkovat a zaslat tradiční cestou na tvou oblast;
  • vytisknout, orazítkovat, naskenovat a zaslat na oblast emailem;
  • statutární zástupce OJ pořádající tábor podepíše hlášenku elektronicky a pošle na oblast emailem;
  • odeslat na oblast prostřednictvím datové schránky OJ pořádající tábor.

 

CO JE OJ?

Organizační jednotka ČTU, tedy tábornický klub, trampská osada nebo velká rada pořádající tábor. Pokud pořádá tábor oddíl bez IČ, je pořadatelem Velká rada oblasti.
 

CO KDYŽ TO ZKAZÍM?

Nevadí, pošleš prostě formulář znovu.
 

CO KDYŽ MI NEPŘIJDE HLÁŠENKA DO MAILU?

Nejprve prohledej spam. Pokud tam mail nebude, kontaktuj Turba propagace@tabornici.cz 

 

ZPRACOVÁNÍ NA OBLASTI?

Může se stát, že některé hlášenky přijdou dvakrát nebo s opravovanými údaji od zadávačů, je třeba kontrola a promazávání dat.

Systém distribuce údajů na ústředí je stejný, oblast všechny došlé hlášenky zkontroluje, potvrdí a originály odešle na ústředí.

Možnosti potvrzení hlášenek táborů VR oblasti:

  • klasicky poštou;
  • emailem naskenované s podpisem a razítkem VR oblasti;
  • emailem s elektronickým podpisem statutárního zástupce VR oblasti;
  • nebo prostřednictvím datové schránky VR oblasti.

Vzhledem k dnešnímu datu je pravděpodobné, že už jste na oblasti hlášenky v papírové formě odeslali. Ústředí ušetříte spoustu práce tím, když údaje z nich naťukáte do systému, ale je to dobrovolné – podstatné je dodržení termínu doručení zkontrolovaných a kompletně vyplněných hlášenek na ústředí do 31.5.2020.

 

ZPRACOVÁNÍ NA ÚSTŘEDÍ?

Kopie každé hlášenky je odesílána také do centrálního seznamu, který je po další kontrole odesílán na MŠMT.

Dodání seznamu plánovaných dotovaných táborů je jednou z podmínek využití dotací z MŠMT. Navzdory nejisté situaci se termín odevzdání tohoto seznamu neposunul, takže konec května je hodně na hraně, proto ho prosím dodržte.

Předpokládáme, že v polovině května budou známy podmínky pořádání letních táborů. Budeme vás informovat.

 

TÁBORNICKÁ ZÁKLADNA!

Vždycky jste si přáli místo, kde naleznete veškeré informace a dokumenty, které potřebujete pro svou činnost na jednom místě? Tak nyní vám tento sen konečně splníme :) 
Představujeme vám TÁBORNICKOU ZÁKLADNU, kterou naleznete na https://zakladna.tabornici.cz.

Již nyní na Základně naleznete důležité dokumenty a informace, ale rozhodně to ještě není vše a postupně budeme Základnu dále a dále plnit. V plánu máme například rezervační systém základen, burzu táborových rekvizit, metodiky pro vzdělávání a spoustu dalších a dalších informací.

 

MÁME E-SHOP!

Spolu se Základnou spouštíme i Tábornický e-shop, na kterém již nyní naleznete spoustu nových motivů nejen na trička, ale nově najdete v naší nabídce i mikiny. E-shop naleznete na adrese https://eshop.tabornici.cz.
Objednávat můžete do 24.5., následně započneme s výrobou a objednávání bude až do podzimu uzavřené. Platba je možná bankovním převodem a dopravu si můžete vybrat buď Zásilkovnu, osobní odběr a nebo to na Nejvyšší radě pošleme po zástupci vaší oblasti :) 
Věříme, že se vám nové motivy budou líbit a obohatí váš šatník!

 

TÁBORNÍCI V NOVÉM KABÁTU

A jelikož jsme e-shop i základnu oblékli do nového kabátu, nemohli jsme opomenout i náš hlavní web, který dostal nový vzhled :) Adresa zůstává stejná: https://tabornici.cz
Web jsme upravili tak, aby cílil na potenciální nové členy, i stávající nové členy a jejich rodiče a propagoval naši činnost na veřejnosti.
 

MÁTE NÁPADY / PŘIPOMÍNKY?

Pokud máte jakékoliv připomínky k novinkám, něco vám na webech chybí a nebo nás chcete třeba jen pochválit, napište nám na adresu propagace@tabornici.cz

Zároveň omluvte tento víkend případné chybky a výpadky, stále na stránkách pracujeme a zdokonalujeme je :)

Věříme, že všechny nové weby opět trochu posunou ČTU, aby byla více vidět na veřejnosti a zároveň pomohou všem našim členům při jejich boji s byrokracií :)

Závěrem bychom vám chtěli popřát, ať se vám všem daří, ať jste hlavně zdraví a ať máte neustále slunce nad hlavou.

Turbo, Lenka a Terka

Táborníci ke koronaviru

10.04.2020

Milé tábornice, milí táborníci,
zatím neplánujeme celoplošné pozastavení činnostiale chceme vás ujistit, že situaci sledujeme a že budeme za každé okolnosti postupovat v souladu s nařízeními vydanými státními institucemi.

V současné době zatím důrazně doporučujeme respektovat hygienické a bezpečnostní zásady vydané státními institucemi, a to při všech tábornických aktivitách od schůzek klubů či osad po víkendové výpravy. Aktivity, které spadají do kategorie zakázaných státem, budou samozřejmě zrušeny či odloženy, ale vše mimo ně necháváme na rozhodnutí zodpovědných pořadatelů nebo zkušených náčelníků klubů a osad, kteří sledují aktuální situaci.

Všichni členové ČTU udělají všechno pro to, aby se koronavirus táborníkům obloukem vyhnul nejen přímo, ale i dopadem na naše aktivity.

Doporučení pro táborníky:

*pečujte o svoji i cizí bezpečnost důsledným dodržováním hygienických pravidel nejen na tábornických akcích a cíleně k tomu veďte děti ve vašich klubech

*mějte přehled o dětech ve vašich klubech a osadách a komunikujte s rodiči dětí, svou zásluhu na udržení normálního chodu oddílů mohou mít i rodiče, třeba tím, že nebudou na pravidelné schůzky posílat kašlající děti ani děti jen s malou teplotou a dodrží zásady preventivní karantény stanovené státem.

*dítě i vedoucího, který by začal vykazovat příznaky infekce, odešlete do domácí péče a zamezte jeho kontaktu s ostatními

*respektujte omezení stanovená státními institucemi a snažte se omezit pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí
*nepropadejte panice, řiďte se vlastním rozumem, zkušenostmi i radami z důvěryhodných zdrojů.

Věříme, že koronavirus i díky současným opatřením brzy odezní a v létě nám z něj zůstane už jen zvyk dokonalého mytí rukou

Držíme palce, přejeme pevné nervy a hlavně zdraví

Milan „Náča“ Rychlý

Náčelník ČTU

ČTU slaví 30. narozeniny

27.01.2020

V sobotu 27.1.1990 se v Molákově sále Domu železničářů sešli představitelé táborníků ze všech českých krajů a obnovili činnost ČTU po jejím zrušení v roce 1969.
V pondělí 27.1.2020, přesně 30 let poté, jsou táborníci stále činní a pokračují v tradici našich zakladatelů shrnutou v mottu Příroda, přátelé a mnohem víc.

Pro připomínku skeny z kroniky dochované v hloubi ústředního archivu. Budeme moc rádi,když přispějete podrobnostmi těchto zásadních událostí na  https://vyroci.tabornici.eu

Kronika ČTU

20.01.2020

Milí táborníci, s blížícím se pololetím držíme pěstičky všem školákům i jejich fanouškům z řad rodičů
Mezi zkouškovým stresem nezapomeňte na naší Českou tábornickou unii. Letos oslavíme 30 let od jejího znovuzrození, novinky a informace tu: https://vyroci.tabornici.eu/
Součástí oslav bude vydání kroniky mapující těch 30 let naší činnosti, podrobnosti k pročtení na webu výročí!
Stránky kroniky plníme do 15.2.2020, tak neváhejte, čtěte a pište! 

Zimní běh Litní

17.01.2020

Zimní běh Litní a zámeckým parkem je veřejný běžecký závod  pořádaný tábornickým klubem Záskalák Liteň, který se koná každoročně třetí lednovou sobotu v Litni v okrese Beroun.  18. ledna 2020 poběžíme kolem zámeckého parku již po osmé! Těšíme se na všechny závodníky!

více informací tu: https://www.facebook.com/events/550680125491673/

PF 2020

01.01.2020

Do nového roku 2020 přejeme vše dobré, modrou oblohu, zelený les, oranžový oheň a spoustu radostných zážitků s dobrými kamarády.

A v letošním 30. narozeninovém roce ať České tábornické unii dál vydrží příroda, přátelé a mnohem víc :)

Zaslat aktualitu